ZZSK

Miło nam powitać Państwa w zakładce dotyczącej ZZSK Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa.
Założyciel naszego ośrodka jest osobą dotkniętą tą chorobą, która ma za sobą wieloletnie doświadczenia związane z rehabilitacją i leczeniem tego schorzenia.
Dlatego w naszym ośrodku chcieli byśmy zaproponować Państwu specjalny program, profilaktyczno-leczniczy, który ma na celu jak najbardziej efektywne zapobieganie ograniczeniom kręgosłupa i innych problemów wywoływanych przez ZZSK.
Mając na uwadze, że schorzenie to wymaga stałej i regularnej rehabilitacji proponujemy Państwu pakiety, w bardzo atrakcyjnych cenach - o szczegóły prosimy pytać w recepcji.
W zakładce tej proponujemy również cykl artykułów związanych z chorobą - będziemy Państwa regularnie informować o samym schorzeniu jak i postępach medycyny w jej leczeniu
.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa znane również pod nazwą choroba Bechterewa, to przewlekła i długotrwała choroba zapalna atakująca kręgosłupa, powodująca jego uciążliwy ból i sztywność. To choroba o zmiennym nasileniu, od postaci łagodnych do bardzo ciężkich.
W zaawansowanej postaci choroby w miejscu elastycznych połączeń kręgów tworzą się zespolenia kostne, powodujące postępujące ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Prowadzi to do pochylenie sylwetki do przodu (tzw. kifoza), mocnego ograniczenia ruchomości, a w konsekwencji do ciężkiej niesprawności.
Choroba może również zajmować inne stawy (np. biodro, bark) oraz różne narządy (m.in. oczy, serce i płuca). Charakterystyczną cechą ZZSK jest zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, łączących podstawę kręgosłupa z miednicą.
Trudno określić jednoznaczną przyczynę ZZSK . Prawdopodobnie aby doszło do rozwoju choroby, konieczne jest nałożenie się kilku czynników: genetycznych, immunologicznych (zaburzeń układu odpornościowego) i środowiskowych, takich jak zakażenia bakteryjne (zwłaszcza przewodu pokarmowego i dróg moczowo-płciowych). Fakt, że ryzyko zachorowania zwiększa się, kiedy bliski krewny również cierpi na tę chorobę, potwierdza czynnik genetyczny.
Choroba występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej rozpoczyna się między 17-35 rokiem życia, pod koniec okresu dojrzewania lub u młodych dorosłych . Może jednak wystąpić również u dzieci i u osób w podeszłym wieku. U kobiet objawy najczęściej są nietypowe, stąd trudności w postawieniu diagnozy pozwalają chorobie na progres. Początek i przebieg ZZSK mogą się różnić u poszczególnych chorych.
Jako pierwszy pojawia się z reguły ból krzyża, promieniujący do pośladków po jednej lub obu stronach, często na zmianę. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u kobiet jako pierwszy może pojawić się ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Ból jest tępy o charakterze bólu zapalnego, trudny do umiejscowienia, o sile stopniowo narastającej w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. To ból stały, nie ustępujący w spoczynku, a wręcz nasilający się w drugiej części nocy, wybudzając chorego zmusza do wstania i rozruszania się. W ciągu dnia zmniejsza się pod wpływem aktywności fizycznej Utrata apetytu, również niewielka gorączka, poczucie ogólnego rozbicia i zmęczenie, to tzw. objawy ogólne, wynikające z ciągłej walki organizmu z przewlekłym stanem zapalnym.
Zdarza się, choć rzadziej że pierwszym objawem choroby jest ból w innych lokalizacjach niż kręgosłup, wywołany zapaleniem innych stawów np. biodrowego, skokowego lub kolanowego lub stan zapalny innego organu np. naczyniówki oka.
W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do całkowitej utraty ruchomości kręgosłupa - ból, sztywność i ograniczenie ruchomości obejmują cały kręgosłup. Chory ma charakterystyczną, pochyloną do przodu sylwetkę, co utrudnia patrzenie do przodu, kłopoty z odwracaniem głowy do tyłu i poruszaniem się. Często występuje zniekształcenie i przykurcz innych stawów, zwłaszcza biodrowych i kolanowych. Zmiany w kręgosłupie piersiowym oraz żebrach powodują zmniejszenie rozszerzalności klatki piersiowej , chorzy oddychają głównie torem przeponowym. Mogą pojawiać się ból i tkliwość klatki piersiowej, nasilające się przy głębokim wdechu, kaszlu i kichaniu. Ograniczenie ruchomości kręgosłupa utrudnia wykonywanie codziennych czynności, np. ubieranie się, sięganie do góry, wstawanie . Chorobie często towarzyszy zmęczenie, które jest wynikiem m.in. przewlekłego stanu zapalnego i problemów ze snem. Przy obwodowej postaci choroby dołączają jeszcze objawy ze strony np. bioder, kolan, stawów skokowych, barków połączeń żeber z kręgosłupem i mostkiem, stawów żuchwowych, a także drobnych stawów rąk i stóp, manifestujące się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości. W konsekwencji dochodzi do ciężkiego inwalidztwa. Z uwagi na utratę elastyczności, a także z szybszego w tej chorobie rozwoju osteoporozy, kręgosłup chorego z ZZSK jest bardziej wrażliwy na urazy. Może to prowadzić do niestabilności i podwichnięć kręgosłupa albo złamań kręgów, nawet po niewielkim urazie, co może grozić uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Leczenie ZZSK zależy od kilku czynników: ciężkości choroby, jej postaci , czy poza kręgosłupem zajęte są również inne stawy lub narządy oraz chorób towarzyszących. Ważne jest aktywne uczestniczenie w leczeniu, zwłaszcza poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych – odgrywają one kluczową rolę w zapobieganiu niesprawności. W leczeniu stosuje się zarówno postępowanie niefarmakologiczne, jak i farmakologiczne; czasami konieczna jest również interwencja chirurgiczna Dowiedziono, że codzienne wykonywanie ćwiczeń zwiększa sprawność, poprawia postawę ciała i zmniejsza dolegliwości. Szczególnie ważne są ćwiczenia postawy, głębokiego oddychania, prostowania kręgosłupa i inne ćwiczenia rozciągające. Każdy chory powinien otrzymać program ćwiczeń dobrany przez doświadczonego rehabilitanta. Pomocne jest również uczestniczenie w ukierunkowanych zajęciach grupowych dla pacjentów z ZZSK. Szczególnie zalecanym sportem jest pływanie. Zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, ultradźwięki, masaże, elektroterapia, pomagają złagodzić ból i wpływać rozluźniająco na układ mięśniowy. Ich zastosowanie wymaga dokładnej oceny stanu zdrowia i rozważenia ewentualnych przeciwwskazań

+48 699 952 970